Udruženje poslodavaca BPK Goražde
 
Home Vijesti
Vijesti
UREDBA O NAČINU RASPODJELE I ULAGANJA PRIKUPLJENIH NAKNADA ZA POSEBNE KATEGORIJE OTPADA I UVJETIMA ZA DODJELU POTICAJNIH SREDSTAVA PDF Ispis E-mail

18.08.2021.

Članak 1.
(Predmet Uredbe)

Ovom uredbom utvrđuje se način raspodjele i ulaganja prikupljenih naknada za posebne kategorije otpada i uvjeti za dodjelu sredstava za ponovnu upotrebu, preradu i povrat komponenti iz otpada (reciklažu) i to za:

1. gume,

2. akumulatore i baterije,

3. ulja i

4. vozila.

Članak 2.
(Raspodjela naknada)

(1) Naknade iz članka 1. ove uredbe uplaćuju se Fondu za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Fond).

(2) Sredstva iz stavka (1) ovog članka prikupljena s područja Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacije BiH) u Fondu biće raspoređena između Federacije BiH i kantona u odnosu 30% spram 70%, gdje se Fondu označava 30% i fondu za zaštitu okoliša kantona 70%, a ako nisu uspostavljeni fondovi za zaštitu okoliša kantona sredstva će se raspoređivati budžetima kantona.

(3) Osnova za obračun sredstava koja će se raspoređivati u skladu sa stavkom (2) ovog članka, su ukupno prikupljena sredstva iz svakog kantona posebno.

(4) Fond doznačena sredstva koja mu pripadaju u utvrđenoj raspodjeli iz stavka (2) ovog članka raspodjeljuje u sljedećem omjeru:

a. 5% za rad informacijskog sustava upravljanja otpadom

b. 20% za ulaganja u infrastrukturu upravljanja otpadom u Federaciji BiH

c. 75% za poticaje u vidu financijske pomoći za aktivnosti sakupljanja i reciklaže posebnih kategorija otpada.

(5) Fond za zaštitu okoliša kantona doznačena sredstva koja mu pripadaju u utvrđenoj raspodjeli iz stavka (2) i (3) ovog članka raspodjeljuje u sljedećem omjeru:

a. 20% za ulaganja u infrastrukturu upravljanja otpadom

b. 80% za poticaje u vidu financijske pomoći za aktivnosti sakupljanja i reciklaže posebnih kategorija otpada.

(6) Kantoni u kojima nije uspostavljen Fond za zaštitu okoliša, doznačena sredstva koja mu pripadaju u utvrđenoj raspodjeli iz stavka (2) i (3) ovog članka raspodjeljuje putem kantonalnog ministarstva nadležnog za okoliš u sljedećem omjeru:

a. 20% za ulaganja u infrastrukturu upravljanja otpadom

b. 80% za poticaje u vidu financijske pomoći za aktivnosti sakupljanja i reciklaže posebnih kategorija otpada iz članka (1) ove uredbe.

Članak 3.
(Sredstva za informacioni sustav)

Sredstva za rad informacijskog sustava upravljanja otpadom će se koristiti unutar Fonda za administriranje informacijskog sustava upravljanja otpadom, odnosno pokrivanje troškova koji nastaju radi uspostavljanja, održavanja, vođenja i kontrole informacijskog sustava upravljanja otpadom, kao i obrade podataka za potrebe izrade izvješća.

Članak 4.
(Ulaganje u infrastrukturu upravljanja otpadom)

(1) Sredstva za ulaganja u infrastrukturu upravljanja otpadom u Federaciji BiH se dodjeljuju na području Federacije BiH i kantona, a u svrhu jačanja i unaprijeđenja infrastrukture upravljanja otpadom.

(2) Na osnovu okvirnog prijedloga prioritetnih oblasti Federalnog ministarstva okoliša i turizma (u daljem tekstu: Ministarstvo), Fond, fond za zaštitu okoliša kantona i kantonalno ministarstvo nadležno za okoliš utvrđuju prioritetne oblasti i projekte za svaku poslovnu godinu iz svoje nadležnosti.

(3) Sredstva za projekte se dodjeljuju putem javnog konkursa Fonda, Fonda za zaštitu okoliša kantona i kantonalnog ministarstva nadležnog za okoliš.

Članak 5.
(Poticajna sredstva za sakupljanje i reciklažu otpada)

(1) Poticajna sredstva za poticaje u vidu financijske pomoći za aktivnosti sakupljanja i reciklaže posebnih kategorija otpada se dodjeljuju za aktivnosti sakupljanja otpadnih guma, akumulatora i baterija, ulja i vozila prema količini predatoj na dalju obradu operatoru postrojenja.

(2) Poticajna sredstva, iz stavka (1) ovog članka se dodjeljuju za reciklažu i to prema obrađenoj količini otpadnih guma, akumulatora i baterija, ulja i vozila.

(3) Za ostvarivanje prava na poticajna sredstva mogu se javiti ovlašteni i registrirani sakupljači i recikleri koji posjeduju dozvolu za upravljanje otpadom i to otpadnim gumama, akumulatorima i baterijama, uljima i vozilima.

(4) Za ostvarivanje prava na poticajna sredstva mogu se javiti i operatori koji se bave preradom i/ili povratom komponenti iz otpada (reciklažom), kao i pripremom goriva iz otpada za energetsko korištenje, a koji posjeduju dozvolu za predmetne aktivnosti.

Članak 6.
(Način dodjele poticajnih sredstava)

(1) Poticajna sredstva dodjeljuje Fond, fond za zaštitu okoliša kantona i kantonalno ministarstvo nadležno za okoliš, na osnovu javnog konkursa koji se raspisuje jednom godišnje.

(2) Javni konkursi za poticaje se raspisuju za sakupljače i obrađivače, i to s posebnim lotom i budžetom za svaku od kategorija otpada: gume, akumulatore i baterije, ulja i vozila, a za količine koje podnosilac prijave dokaže da je sakupio i predao obrađivaču ili da je obradio/reciklirao u prethodnoj godini.

(3) Na javni konkurs mogu se prijaviti samo sakupljači koji posjeduju dozvolu za upravljanje otpadom izdatu od strane nadležnog ministarstva, te koji su registrirani i redovno izvještavaju Fond, tj. unose podatke u informacijski sustav upravljanja otpadom.

(4) Na javni konkurs mogu se prijaviti samo operatori postrojenja-obrađivači koji se bave preradom i/ili povratom komponenti iz otpada (reciklažom), kao i pripremom goriva iz otpada za energetsko korištenje, a koji imaju dozvolu za upravljanje otpadom i/ili okolišnu dozvolu sukladnos Zakonu o upravljanju otpadom ("Službene novine Federacije BiH", br. 33/03, 72/09 i 92/17) i Zakonu o Fondu za zaštitu okoliša Federacije BiH ("Službene novine Federacije BiH", broj 33/03), te koji su registrirani i redovno izvješćuju Fond, tj. unose podatke u informacijski sustav upravljanja otpadom.

Članak 7.
(Uvjeti dodjele poticaja)

(1) Poticajna sredstva dodjeljuju se sakupljaču za količine otpadnih guma, akumulatora i baterija, ulja i vozila koje su predate obrađivaču, a koje su dokazane i dokumentirane kao sakupljene i predate za prethodnu godinu.

(2) Poticajna sredstva dodjeljuju se operatoru-obrađivaču otpada, za količine, prerađenog, recikliranog ili pripremljenog za energetsko korištenje, otpada od guma, akumulatora i baterija, ulja i vozila, za prethodnu godinu.

(3) Uz prijavu za dodjelu poticajnih sredstava podnosilac prijave, pored ostalog, obavezno prilaže:

a. godišnje izvješće o upravljanju otpadom za prethodnu godinu s iskazanim količinama sakupljenog i predatog otpada od guma, akumulatora i baterija, ulja i vozila obrađivaču, odnosno recikliranog ili prerađenog otpada za energetsko korištenje,

b. dokaze o provedenim aktivnostima i količinama (dokaznice dobavljača o predaji otpada kao sirovine, prateći listovi, vagarski listovi, fakture, računi itd.).

Forma pratećeg lista koju mora popuniti sakupljač i/ili operator postrojenja će biti propisana i objavljena od strane Fonda na web stranici.

Forma dokaza o provedenim aktivnostima za korisnike poticajnih sredstava iz članka 7. stavka (1) i stavka (2) ove uredbe, bit će propisana i objavljena od strane Fonda na web stranici.

Članak 8.
(Način dodjele)

(1) Nakon provedene procedure pregleda prijava od strane Fonda, fonda za zaštitu okoliša kantona i kantonalnog ministarstva nadležnog za okoliš i formirane liste prijava koje zadovoljavaju uvjete konkursa, vrši se raspodjela poticaja.

(2) Raspodjela se vrši u vidu financijske pomoći iz raspoloživog budžeta za svaki lot i to srazmjerno količinama koje je svaki prihvatljiv podnosilac prijave dokazao kao sakupljene i predate obrađivaču ili kao obrađene, reciklirane ili prerađene za energetsko korištenje.

(3) Maksimalni iznos poticaja za svaku vrstu otpada i provedenu aktivnost određuje Fond, fond za zaštitu okoliša kantona i kantonalno ministarstvo nadležno za okoliš i objavljuje u tekstu javnog konkursa.

(4) Maksimalni iznos poticaja definiran javnim konkursom ne smije biti prekoračen.

(5) Maksimalni iznos poticaja definiran javnim konkursom ne mora biti dodijeljen ako budžet lota to ne dopušta.

Članak 9.
(Ugovor s korisnikom sredstava)

(1) Po provedenom javnom konkursu poticajna sredstva iz članka 6. ove uredbe dodjeljuju se ugovorom zaključenim između Fonda, fonda za zaštitu okoliša kantona i kantonalnog ministarstva nadležnog za okoliš i korisnika sredstava.

(2) U ugovoru iz stavka (1) ovog članka će biti navedena odredba da će se od korisnika poticaja tražiti povrat sredstava u slučaju dostavljanja krivih podataka i nenamjenskog utroška dodijeljenih sredstava.

(3) Korisnik poticaja je dužan nastaviti redovno izvještavati Fond o aktivnostima koje provodi u smislu obrade i reciklaže otpada, kao i unositi podatke u informacijski sustav upravljanja otpadom.

Članak 10.
(Verifikacija podataka)

(1) Verifikaciju podataka sakupljača i/ili operatora postrojenja vrši nadležni kantonalni okolišni inspektorat u slučaju sakupljača i/ili operatora za koje je isti nadležan prema izdatoj dozvoli.

(2) Verifikaciju podataka sakupljača i/ili operatora postrojenja vrši nadležni federalni okolišni inspektorat ako se radi o sakupljaču i/ili operatoru za koje je isti nadležan prema izdatoj dozvoli.

Članak 11.
(Stupanje na snagu)

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH", a primjenjivat će se od 01.01.2022. godine.

 
UREDBA O PROIZVODIMA KOJI POSLIJE UPOTREBE POSTAJU POSEBNE KATEGORIJE OTPADA I KRITERIJIMA ZA OBRAČUN I NAČIN PLAĆANJA NAKNADA PDF Ispis E-mail

18.08.2021.

I. UVODNE ODREDBE


Članak 1.
(Predmet Uredbe)

(1) Ovom uredbom utvrđuju se proizvodi koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada, forma i način izvještavanja o količini i vrsti proizvedenih i uvezenih proizvoda i njihovog plasmana na tržište Bosne i Hercegovine, način i rokovi dostavljanja evidencije i izvješća, obveznici izvještavanja i plaćanja naknada, koeficijente i kriteriji za obračun naknada kao i rokovi plaćanja naknade.

(2) Proizvodi koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada, prema ovoj uredbi su:

a) gume,

b) baterije i akumulatori,

c) ulja,

d) vozila.

Članak 2.
(Značenje izraza)

Izrazi upotrijebljeni u ovoj uredbi imaju sljedeće značenje:

a) gume - odnosi se na sve gume od motornih vozila (automobila, autobusa, kamiona, motocikala i dr.), poljoprivrednih i građevinskih mašina, prikolica, letjelica, vučenih mašina, drugih mašina i uređaja i ostali sličnih proizvoda;

b) baterija ili akumulator - odnosi se na svaki izvor električne energije proizvedene pretvaranjem kemijske energije, a koji može da se sastoji od jedne ili više primarnih baterijskih ćelija (koje se ne mogu puniti) ili jedne ili više sekundarnih baterijskih ćelija (koje se mogu puniti);

c) ulja - odnosi se na sva mineralna i sintetička ulja i maziva kao i preparate protiv smrzavanja koji služe za hlađenje motora;

d) vozilo - odnosi se na svako vozilo kategorije M1 (motorno vozilo za prijevoz putnika - putničko vozilo koje, osim sjedišta vozača ima još najviše osam sjedišta) ili N1 (motorno vozilo za prijevoz tereta - teretno vozilo čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3,5 t), motorno vozilo s tri točka, osim motornih tricikala (kategorija L5 - teški tricikl);

e) polovni proizvodi su proizvodi koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada, a odnose se na proizvode koji su već korišteni (rabljene gume, akumulatori, rabljena ulja, vozila) ali koji nisu za odbaciti već se još uvijek koriste i ispunjavaju svoju primarnu svrhu;

f) obveznici izvještavanja - odnosi se na sve uvoznike, proizvođače i distributere proizvoda koji nakon uporabe postaju posebne kategorije otpada, a koji vrše uvoz, proizvodnju i distribuciju novih ili polovnih proizvoda na teritoriji Bosne i Hercegovine, bez obzira na sjedište (u daljem tekstu: obveznici izvještavanja);

g) obveznici plaćanja naknade za upravljanje posebnim kategorijama otpada - odnosi se na sve proizvođače, uvoznike i distributere koji prvi put proizvode plasiraju na tržište Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacije BiH) ili sami koriste kao krajnji potrošači nove ili polovne proizvode koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada (u daljem tekstu: obveznici plaćanja naknade);

h) operatori/obrađivači - odnosi se na sva pravna lica i fizička lica-obrtnici odgovorna za bilo koju vrstu djelatnosti upravljanja otpadom, a koja imaju dozvolu za upravljanje otpadom;

i) naknada za upravljanje posebnim kategorijama otpada - odnosi se na naknadu koju proizvođači, uvoznici i distributeri proizvoda koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada, po načelu "produžena odgovornost proizvođača i uvoznika", plaćaju za pokrivanje troškova unapređenja ukupnog sustava upravljanja posebnim kategorijama otpada (u daljem tekstu: naknada za upravljanje otpadom);

j) prvi plasman proizvoda - odnosi se na stavljanje proizvoda uvezenog ili proizvedenog u Bosni i Hercegovini prvi put na tržište Federacije BiH, uključujući i slučaj kada takve proizvode proizvođači ili uvoznici koriste kao krajnji potrošači.

k) Identifikacioni broj - se odnosi na identifikacioni broj poreskog obveznika prema Zakonu o poreznoj upravi Federacije BiH kao i Zakon o poreskom postupku Republike Srpske.

l) informacijski sustav upravljanja otpadom (u daljem tekstu: informacijski sustav) je web orijentirana platforma s osnovnom svrhom prikupljanja podataka u oblasti plasman proizvoda kao i upravljanja otpadom, definiran je Uredbom o informacijskom sustavu upravljanja otpadom ("Službene novine Federacije BiH", broj 97/18).

II. POSEBNE KATEGORIJE OTPADA, EVIDENCIJA I IZVJEŠTAVANJE


Članak 3.
(Posebne kategorije otpada)

Proizvodi koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada su nove ili polovne:

a) gume od motornih vozila (automobila, autobusa, kamiona, motocikala i dr.), poljoprivrednih i građevinskih mašina, prikolica, vučnih mašina i slično, kao poseban proizvod ili gume koje su dio vozila ili gume koje se uvoze za potrebe protektiranja i reparacije te ponovnog plasmana;

b) baterije ili akumulatori;

c) mineralna i sintetička ulja i maziva, kao i mineralna ulja za podmazivanje, ulja za turbine, hidraulična ulja i ostala mineralna i sintetička ulja, kao i ulja i tečnosti za izolaciju i prenos toplote;

d) motorna vozila kategorije M1 (motorno vozilo za prijevoz putnika - putničko vozilo koje, osim sjedišta vozača ima još najviše osam sjedišta) ili N1 (motorno vozilo za prijevoz tereta - teretno vozilo čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3,5 t), motorna vozila s tri točka, osim motornih tricikala (kategorija L5 - teški tricikl).

Članak 4.
(Obveznici izvještavanja)

(1) Obveznici izvještavanja su svi proizvođači, uvoznici i distributeri novih i polovnih proizvoda (koji nakon uporabe postaju posebne kategorije otpada), koji vrše uvoz, proizvodnju i distribuciju na teritoriji Bosne i Hercegovine, bez obzira na sjedište.

(2) Obveznici izvještavanja su dužni registrirati se u informacijski sustav, te redovno unositi podatke u isti u rokovima koji je propisan ovom Uredbom i formi definiranoj u informacijskom sustavu.

Članak 5.
(Dostavljanje godišnjeg izvještaja)

(1) Svi obveznici izvještavanja su u obavezi da sačinjavaju godišnje izvješće o količini i vrsti proizvedenih, uvezenih i plasiranih proizvoda koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada (u daljnjem tekstu: godišnje izvješće).

(2) Svi obveznici izvještavanja dužni su da godišnje izvješće, dostavljaju Fondu za zaštitu okoliša Federacije BiH (u daljem tekstu:Fond) u elektronskoj formi direktno u informacijski sustav.

(3) Godišnji izvješće iz stavka (1) ovog članka se dostavlja Fondu i u formi printanoj iz informacijskog sustava, ovjereno i potpisano najkasnije do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.

(4) U slučaju nepotpunosti i nejasnoće podataka dostavljenih u obrascima godišnjeg izvješća, Fond može zatražiti od obveznika dostavljanje dodatne relevantne dokumentacije.

III. OBVEZNICI PLAĆANJA NAKNADE, KRITERIJI ZA OBRAČUN, VISINU I NAČIN OBRAČUNAVANJA I PLAĆANJA NAKNADE


Članak 6.
(Obveznici plaćanja naknade)

Obveznici plaćanja naknade su:

a) proizvođači, uvoznici i distributeri guma od motornih vozila, odnosno vozila čiji su sastavni dio gume koji vrše prvi plasman guma kao posebnog proizvoda, odnosno vozila čiji su sastavni dio gume, kao i guma koje se uvoze za potrebe protektiranja i reparacije, te ponovnog plasmana na tržište Federacije BiH;

b) proizvođači, uvoznici i distributeri akumulatora i baterija koji vrše prvi plasman akumulatora i baterija na tržište Federacije BiH;

c) proizvođači, uvoznici i distributeri mineralnog ili sintetičkog ulja i maziva, koji vrše prvi plasman na tržište Federacije BiH;

d) proizvođači, uvoznici i distributeri novih i/ili polovnih motornih vozila koji vrše prvi plasman vozila na tržište Federacije BiH.

Članak 7.
(Naknade)

(1) Ovom uredbom se utvrđuju visina i način obračuna i plaćanja naknada koje obveznici plaćaju Fondu.

(2) Obveznici plaćaju: naknadu za upravljanje otpadom od proizvoda koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada.

(3) Na osnovu dostavljenih izvješća definiranih člankom 5. ove uredbe, od strane obveznika prema Fondu, Fond izdaje Rješenje za plaćanje naknada.

(4) Naknada za upravljanje otpadom uplaćuje se u Fond koji preuzima obavezu namjenskog utroška prikupljenih sredstava u vidu financijske pomoći za upravljanje posebnim kategorijama otpada iz članka (1) ove uredbe.

Članak 8.
(Naknade za automobilske gume)

(1) Naknade za plasman automobilskih guma, odnosno vozila čiji su sastavni dio gume, obračunavaju se prema količini novih i polovnih guma plasiranih na tržište Federacije BiH, kao i guma koje su sastavni dio automobila, teretnih vozila, poljoprivrednih i građevinskih mašina, radnih vozila i traktora, vazduhoplovnih i drugih letjelica i kompleta točkova (guma i naplatak), a koja se prijavljuje Fondu direktno u informacijski sustav.

(2) Koeficijent visine naknade za upravljanje otpadom za plasman guma na tržište Federacije BiH je:

a) za nove i polovne gume kao poseban proizvod kao i gume kao sastavni dio vozila (gume za automobile i automobilske prikolice, autobuse, kamione, viljuškare, motocikle poljoprivredne i građevinske mašine, traktore i dostavna vozila, teretne prikolice, letjelice, vučne mašine i druge mašine i uređaje) _______________________________ 0,32 KM po kg;

(3) Naknada za upravljanje otpadom iz stavka (1) ovog članka obračunava se umnoškom količine proizvoda plasiranih na tržište Federacije BiH (koji moraju biti navedeni u izvješću obveznika prema Fondu) i koeficijenta visine naknade iz stavka (2) ovog članka.

Članak 9.
(Naknade za baterije ili akumulatore)

(1) Naknade za plasman baterija ili akumulatora, se obračunavaju prema masi proizvoda koji se prvi put plasiraju na tržište Federacije BiH, a koje se prijavljuje Fondu putem informacijskog sustava.

(2) Koeficijent visine naknade za upravljanje otpadom je:

 

za startere

0,22 KM po kg;

 

za prenosne baterije ili akumulatore

3,00 KM po kg;

 

za industrijske baterije i akumulatore

0,26 KM po kg.



(3) Naknada za upravljanje otpadom iz stavka (1) ovog članka obračunava se umnoškom količine proizvoda plasiranih na tržište Federacije BiH (koji moraju biti navedeni u izvješću obveznika prema Fondu) i koeficijenta visine naknade iz stavka (2) ovog članka.

Članak 10.
(Naknade za mineralna i sintetička ulja i maziva)

(1) Naknade za plasman mineralnih i sintetičkih ulja i maziva obračunava se prema količini proizvoda koji se prvi put plasiraju na tržište Federacije BiH, a koje se prijavljuje Fondu putem informacijskog sustava.

(2) Koeficijent visine naknade za upravljanje otpadom iznosi 0,20 KM po litri ulja za sve sljedeće kategorije:

a) motorna ulja, kompresorska ulja za podmazivanje, turbinska ulja za podmazivanje;

b) tečnosti za hidraulične namjene;

c) ulja za mjenjače i reduktore;

d) sredstva za obradu metala, ulja za skidanje kalupa, antikorozivna i elektroizolaciona ulja;

e) teška i ostala ulja za podmazivanje;

f) ostale preparate koji se ne upotrebljavaju za obradu tekstilnih materijala, kože, krzna ili drugih materijala;

g) ostale preparate koji sadrže 70% ili više, po masi, ulja od nafte ili ulja dobivenih od bitumenoznih minerala, ali ne kao osnovni sastojak i koji se ne upotrebljavaju za obradu tekstilnih materijala, kože, krzna ili drugih materijala;

h) tečnosti za hidraulične kočnice i ostale tečnosti za transmisiju;

i) preparate protiv smrzavanja (koja služe za hlađenje motora).

(3) Naknada za upravljanje otpadom iz stavka (1) ovog članka obračunava se umnoškom količine proizvoda plasiranih na tržište Federacije BiH (koji moraju biti navedeni u izvješću obveznika prema Fondu) i koeficijenta visine naknade iz stavka (2) ovog članka.

Članak 11.
(Naknade za motorna vozila)

(1) Naknade za plasman motornih vozila, obračunava se prema masi proizvoda koji se prvi put plasira na tržište Federacije BiH, a koje se prijavljuje Fondu putem informacijskog sustava (masa vozila u izvješću se uzima iz homologacijskog lista vozila).

(2) Koeficijent visine naknade za upravljanje otpadom iznosi 160 KM po toni vozila.

(3) Naknada za upravljanje otpadom iz stavka (1) ovog članka obračunava se umnoškom količine proizvoda plasiranih na tržište Federacije BiH (koji moraju biti navedeni u izvješću obveznika prema Fondu) i koeficijenta visine naknade iz stavka (2) ovog članka.

Članak 12.
(Rješenje za plaćanje naknade)

(1) Na osnovu podataka o količinama plasiranih proizvoda iz godišnjeg izvješća obveznika koje obveznici unose u informacijski sustav u elektronskom obliku i dostavljaju Fondu u printanoj formi iz sustava ovjeren i potpisan, Fond donosi rješenje za plaćanje naknada obvezniku plaćanja naknada u tekućoj godini za prethodnu kalendarsku godinu.

(2) Brojevi računa za uplatu naknada iz čl. 8., 9., 10. i 11. ove uredbe propisat će se propisima kojima se uređuje način uplate javnih prihoda u Federaciji Bosne i Hercegovine.

(3) Protiv rješenja iz stavka (1) ovog članka može se izjaviti žalba Federalnom ministarstvu okoliša i turizma (u daljnjem tekstu Federalno ministarstvo), putem Fonda.

Članak 13.
(Registar obveznika)

Fond vodi Registar obveznika plaćanja naknade iz čl. 4. i 6. ove uredbe u skladu s odredbama Uredbe o informacijskom sustavu upravljanja otpadom ("Službene novine Federacije BiH", broj 97/18).

Članak 14.
(Promjene u poslovanju obveznika)

(1) U slučaju prestanka poslovanja, statusne promjene i/ili promjene djelatnosti obveznik je dužan da dostavi izvješće o količini proizvoda stavljenim na tržište Federacije BiH za period kraći od kalendarske godine za koju se izrađuje godišnje izvješće, a najkasnije u roku od 30 dana od dana nastupanja promjene.

(2) Fond donosi rješenje za plaćanje naknade za obračunski period kraći od kalendarske godine u slučaju prestanka poslovanja, statusne promjene koja dovodi do prestanka rada obveznika ili promjene djelatnosti obveznika plaćanja naknade.

IV. AKTIVNOSTI FONDA ZA ZAŠTITU OKOLIŠA FEDERACIJE BiH


Članak 15.
(Aktivnosti Fonda po pitanju izvještavanja)

(1) Fond dostavlja Federalnom ministarstvu godišnje izvješće o provođenju uredbe s podacima o broju obveznika, prijavljenim količinama pojedinih proizvoda koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada, prednostima i nedostacima, preporukama za daljnji rad, te prikupljenim iznosima sredstava do 30. lipnja tekuće godine za prethodnu godinu.

(2) Na osnovu obrađenih podataka iz godišnjih izvješća Fond će planirati namjenski utrošak sredstava planom na godišnjem nivou, usuglašeno s Federalnim ministarstvom, prvenstveno u svrhu unapređenja sustava upravljanja otpadom.

Članak 16.
(Aktivnosti Fonda po pitanju praćenja izvršavanja obaveza od strane obveznika)

(1) Obvezniku plaćanja naknade koji Fondu nije dostavio godišnje izvješće iz članka 5. ove uredbe, Fond će naknadu obračunati na osnovu inspekcijskog nalaza i prema evidenciji Uprave za indirektno oporezivanje BiH o ukupno uvezenim i proizvedenim količinama proizvoda.

(2) Ako obveznik plaćanja naknade nije platio iznos naknade utvrđen rješenjem iz članka 12. ove uredbe u propisanom roku, Fond će poslati opomenu obvezniku plaćanja naknade kojom nalaže način i rok uplate duga.

(3) Ako obveznik plaćanja naknade ne izvrši uplatu u roku utvrđenom opomenom iz stavka (1) ovog članka, Fond će putem nadležnog suda izvršiti prinudnu naplatu shodno odredbama Zakona o izvršnom postupku ("Službene novine Federacije BiH", br. 32/03, 52/03, 33/06, 39/06, 39/09, 35/12, 46/16 i "Službeni glasnik BiH", broj 42/18).

(4) Od dana izdavanja opomene iz stavka (2) ovog članka do dana uplate duga, Fond će obračunati zateznu kamatu u skladu s važećim zakonskim propisima.

V. UPRAVNI NADZOR


Članak 17.
(Nadzor)

Nadzor nad provođenjem ove uredbe vrši Federalni tržišni inspektorat Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Članak 18.
(Provođenje nadzora)

(1) Federalni tržišni inspektorat Federalne uprave za inspekcijske poslove će vršiti kontrolu uključenja u sustav provjerom registracije u informacijski sustav kao i prijavljene količine plasiranih proizvoda koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada na tržištu Federacije BiH.

(2) Nadzor se vrši nad subjektima koji su definirani ovom uredbom kao obveznici izvještavanja i obveznici plaćanja naknada.

VI. ZASTARA


Članak 19.
(Propisane obaveze)

Obaveza dostavljanja izvještaja i plaćanja naknada iz čl. 5., 7., 8., 9.,10., i 11. ove uredbe ne zastarijeva.

VII. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Članak 20.
(Vođenje podataka u elektronskom obliku)

Nakon operativne uspostave Informacijskog sustava upravljanja otpadom godišnje izvješće o plasmanu proizvoda koji poslije uporabe postaju posebne kategorije otpada će i dalje biti dostavljan od strane obveznika u printanoj formi iz Informacijskog sustava, potpisan i ovjeren na adresu Fonda najdalje do 31. marta tekuće godine za prethodnu kalendarsku godinu.

Članak 21.
(Stupanje na snagu)

Ova uredba stupa na snagu (8) osmog dana od dana objave u "Službenim novinama Federacije BiH", a primjenjivat će se od 01.01.2022. godine.

 
Objavljen poziv za prijavu projekata u oblasti turizma “EU za oporavak biznisa” PDF Ispis E-mail

26.07.2021.

Njemačka međunarodna organizacija GIZ objavila je javni poziv za prijavu projekata u oblasti turističkog sektora u okviru projekta “EU za oporavak biznisa” za pomoć preduzetnicima u borbi protiv posljedica izazvanih virusom korona.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 13,7 mil EUR, finansiraju ga EU sa 13 miliona i Vlada Njemačke sa 700.000 evra.

Grantovi i tehnička podrška biće dostupni preduzećima i turističkim operaterima da bi osigurali kontinuitet poslovanja, ali i stvaranje inovativnih startapova, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.


Fond od jedan milion evra bespovratnih sredstava i tehničke podrške unutar projekta dostupan je za mjere oporavka turizma.

To su mjere koje se fokusiraju na aktivnosti poput razvoja strategije upravljanja destinacijama, pristupa novim tržištima za preduzetnike u turizmu, razvoja brenda, razvoja akcionih planova održivog turizma, ulaganja u ekološki prihvatljiva rješenja i drugo.


Projekat “EU za oporavak biznisa” podržava mikro, mala i srednja preduzeća u BiH da nastave poslovanje i očuvanje radnih mjesta, a posebno će podržati preduzetnice, mlade i druge ranjive grupe u osnivanju vlastitih biznisa i u prevladavanju negativnog efekta pandemije stvaranjem otpornijeg poslovnog okruženja.

Menadžer projekta Nils Vessel izjavio je u Sarajevu da na poziv do 20. avgusta mogu aplicirati partnerstva koja uključuju do tri partnera, koja će dalje raspodijeliti sredstva krajnjim korisnicima, privatnim preduzećima i destinacijama.

“Visina mogućih odobrenih sredstava je 300.000 KM. Trajanje predloženog projekta ne može biti duže od 12 mjeseci”, naveo je Vessel ističući da se prijava može izvršiti na web stranici EU Delegacije u BiH.  

Prijave je moguće podnijeti online, putem aplikacijskog portala dostupnog na linku: https://eu4business.core-enigma.com/.

 
Održana 4. redovna sjednica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca BPK Goražde PDF Ispis E-mail

15.07.2021.

15 07 21 1

Upravni odbor Udruženja poslodavaca BPK Goražde održao je 15.07.2021.godine 4. redovnu sjednicu, na kojoj se našlo 12 tačaka dnevnog reda.

Upravni odbor je nakon usvajanja Zapisnika sa predhodne sjednice razmatrao realizaciju odluka i zaključaka sa predhodne sjednice Upravnog odbora.

Razmatrana je i informacija o aktivnostima između dvije sjednice Upravnog odbora.

U nastavku sjednice Upravni odbor je razmatrao pregled promjene na evidenciji Službe za zapošljavanje BPK Goražde za maj i juni 2021.godine, te problematiku radne snage koja se nalazi na evidenciji Službe za zapošljavanje BPK Goražde.

Konstatovano je da su 82 osobe više primljene u radni odnos nego što su prijavljeni iz radnog odnosa na evidenciju Službe za zapošljavanje, što je dobar pokazatelj.

15 07 21 2

Razmatrana je informacija o dodijeljenim kreditnim sredstavima iz namjenskog depozita Grada Goražda za period 2000-2021.godine, sa inicijativom o promjeni visine kamatne stope i namjene sredstava.

Pokrenuta je inicijativa za promjenu Programa utroška novčanih sredstava prikupljenih od prodaje poslovnih prostora u vlasništvu Grada Goražde, utvrđivanju organa i postupaka dodjele kredita za podsticanje zapošljavanja, Pravilnika o utvrđivanju uslova konkursa i postupka rada Kreditnog odbora u realizaciji Programa utroška sredstava , te Ugovora o komisionu između Privredne Banke i Grada Goražde iz 2001.godine.

Inicira se smanjenje kamatne stope, smanjenje instrumenata obezbjeđenja od strane banke, promjene pristupa prilikom utvrđivanja kreditne sposobnosti zajmotražioca, te promjenu namjene u  obezbjeđenju održavanja postojećih radnih mjesta.

Konstatovano je da potrebno nastaviti sa ovim vidom kreditnog aranžmana za privrednike i obrtnike, jer se do sada pokazao veoma korisnim.

Razmatrana je informacija o dodijeljenim kreditnim sredstavima BBI banke za period 2018-2021.godine.

Pokrenuta je inicijativa za nastavkom poslovne saradnje za plasiranje linije finansiranja uz subvencioniranje dijela profitne marže za privredna društva i obrtnike koji posluju na području BPK Goražde između Vlade BPK Goražde i odabrane banke.

Upravni odbor Udruženja poslodavaca BPK Goražde smatra da su plasirana sredstva za privredne subjekte bila korisna, te da obavezno treba nastaviti ovu praksu uz nastojanje povećanja procenta subvencioniranja dijela profitne marže, kao i nastojanje smanjenja kamatne stope od strane odabrane banke, kao i poboljšanje drugih uslova vezanih za ovaj kreditni aranžman.

Upravni odbor Udruženja poslodavaca BPK Goražde inicirao je ministarstvu za privredu BPK Goražde i Vladi BPK Goražde da pokušaju iznađi finanijska sredstva iz vlastitih i donatorskih izvora potrebnih za subvencioniranje dijela profitne marže, kako bi se mogla nastaviti dosadašnja dobra praksa pribavljanja povoljnih kreditnih sredstava za privredne subjekte, koja su potrebna za nova investiciona ulaganja i stvaranje pretpostavki za nova zapošljavanja u realnom sektoru.

Do kraja sjednice razmatrana je Informacija o poslovanju privrednih subjekata sa područja BPK Goražde u 2020.godini.

Konstatovano je da su se osjetile posljedice pandemije COVID-19 na poslovanje privrednih subjekata, te da su rezulati nešto lošiji u o odnosu na 2019.godinu.

 

15 07 21 3

 
Objavljena Uredba kojom se utvrđuju poogoni i postrojenja koja moraju imati okolinsku dozvolu PDF Ispis E-mail

07.07.2021.

U službenim novinama FBiH broj: 51/21 objavljena je Uredba kojom se utvrđuju poogoni  i postrojenja koja moraju imati okolinsku dozvolu.

 

UREDBA

 
<< Početak < « 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 » > Kraj >>

Stranica 36 od 197

facebookgbr2

Privredni vodič

TitlePage

Business Guide

vodicFinal English Web

Anketa

Šta poslodavci očekuju od nove Vlasti
 

Trenutno online

Trenutno aktivnih Gostiju: 13