Udruženje poslodavaca BPK Goražde
 
Home Vijesti
Vijesti
Privrednici poručuju: Većim poticajima vlast može pomoći bh. privredu PDF Ispis E-mail

17.05.2017.

Izvor: Akta.ba, 17.5.2017 

 
Copy of kako pomoći bh privredi poticajima 17.5.17

U Bosni i Hercegovini prisutan je trend smanjenja budžetskih poticaja za privredu, pokazala je analiza poticaja u 2015. koju je danas u Sarajevu predstavio Institut za razvoj mladih Kult.

Prema rezultatima Analize, poticaji privredi u 2015. godini iznosili su nešto više od 211 miliona konvertibilnih maraka. Najviše sredstava izdvojeno je za poljoprivredu, nakon koje slijedi industrija (20,21%), usluge (19,60%), razvoj preduzetništva i obrta (10,02%), energetika (8,12%) i turizam (1,94%).

Kako bi se privreda u našoj zemlji razvijala, potrebno je da nadležne institucije  osiguraju poticana sredstva, odnosno novac, a ova sredstva kako je kazala Nejra Neimarlija Roić, ekonomska stručnjakinja iz Kulta pomažu bh. privrednicima da bi modernizirali privredu, unaprijedili standarde poslovanja i povećali konkurentnost. Odnosno dobili veću konkurentnost posebno kod izvoza.

Navodi kako su radna mjesta u privredi, a ne u javnoj administraciji, te stoga kaže moramo raditi na jačanju privrede, a dodjela budžetskih poticaja samo je jedan od načina. 

"Mora se intenzivnije raditi na poboljšanju ovog procesa kako bismo vidjeli efekte. Samo jaka privreda osigurat će veći broj radih mjesta i zustaviti trend odlaska stanovništva iz BiH, posebno mladih",  kazala je Neimarlija Roić.

Govoreći o rasprostranjenosti poticaja kaže kako je u FBiH dodijeljeno 47.870.240,40 KM ili 22,68 posto, u RS-u 156.956.215,00 KM ili 74,36 posto i Brčko distriktu 6.260.881,89 KM ili 2,96 posto poticaja.

U Analizi je utvrđeno i da 42 institucija ili 82,35 posto vrše praćenje implementacije na terenu, tri institucije ili 5,88 posto odgovorile su da ne prate implementaciju i šest institucija ili 11,76 posto odgovorilo je da to djelimično vrše.

Profesor Vjekoslav Domljan pojasnio je da je razlog takvog trenda što se budžet godinama smanjuje, pa tako i onaj dio za poticaje privredi jer ga vlasti ne smatraju prioritetom.

kako pomoći bh privredi 17.5.17

"Bitno je mjeriti učinke tih poticaja jer se oni moraju i vratiti državi. U svakoj državi ih daju i u svakoj očekuju da se vrate kroz glasove na izborima, što je normalno, ali se mora voditi računa da se vrati i državi kroz poreze a građanima kroz bolji kvalitet i nižu cijenu usluge", rekao je Domljan.

Dodao je da je elementarno u ekonomici javnog sektora da poticaj mora rezultirati povećanjem proizvodnje i smanjenjm cijene jer tada od toga imaju koristi potrošači i proizvođači, a ako do toga ne dođe onda su poticaji samo transfer iz budžeta u javne ili kvazi-privatne firme, što može biti povezano s korupcijom.

On je naveo da je najvažnije mjeriti ekonomske i fiskalne učinke poticaja, kao i ekonomsku opravdanost rashoda uopće, kako se takve stvari ne bi dešavale.

Na konferenciji je predstavljeno i 12 mjera za unaprjeđenje procesa dodjele poticaja privredi koje su identifikovane kroz Analizu, a neke od njih su da je neophodno napraviti opsežnu analizu stanja privrede i njenih realnih potreba, da je potrebno uskladiti dodjele poticaja s drugim nivoima vlasti, osigurati transparentnost procesa, fokusirati se na kvalitet projekta kojem se dodjeljuje poticaj, te povećati izdvajanja ukupnih sredstava za poticaje.

"Mala privreda ne vjeruje u poticaje, pa ne želi ni aplicirati. Takav stav rezultat je dugogodišnjeg načina dodjele poticaja od strane vlasti", poručila je Jasminka Hadžiabdić iz Saveza proizvođača jagodičastog voća u BiH.

Konferenciji su prisustvovali predstavnici privrede i privrednih komora, akademskog sektora, lokalnih zajednica iz cijele BiH, kantonalnih i entitetskih ministarstava finansija i privrede, te međunarodnih organizacija u BiH.

20170517 134319

Konferencija je  organizovana u okviru inicijative „Poslovni prostor BH“ koju Institut za razvoj mladih KULT sprovodi od 2014. godine i ulaže napore u rješavanje problema enormne nezaposlenosti.

Istraživanje je provedeno u okviru Projekta održivosti civilnog društva u Bosni i Hercegovini (CSSP), koji realizuju Centri civilnih inicijativa (CCI) i Centar za promociju civilnog društva (CPCD), a koji je podržan od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

kako pomoći bh privredi 17.5.17-2

 
UPUĆEN POZIV PRIVREDNIM SUBJEKTIMA ZA APLICIRANJE ZA SREDSTVA ''CHALLANGE TO CHANGE'' FONDA PDF Ispis E-mail

11.05.2017.

Općina Goražde u saradnji sa Udruženjem poslodavaca BPK i Privrednom komorom BPK Goražde danas je u zgradi Biznis centar organizovala prezentaciju Javnog poziva za dodjelu sredstava „Challenge to change fonda“ koji finansira Ambasada Švedske u Bosni i Hercegovini. Visina grantova za mikro, mala i srednja preduzeća može iznositi maksimalno do 30.000,00 eura uz obavezu sufinansiranja.

Prije same prezentacije prisutne je pozdravio načelnik Općine Goražde dr.sci. Muhamed Ramović koji je u obraćanju još jednom naglasio važnost saradnje lokalne zajednice sa svim relevantim subjektima koji mogu doprinijeti razvoju, te je i ovaj poziv prilika za realizaciju poslovnih ideja i otvaranju novih radnih mjesta što je sigurno smjernica razvoja koju podržava i Općina Goražde, a ovo je prilika za sve privredne subjekte  da apliciraju za sredstva.

Shodno trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini i pomenutim problemima, Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju – Sida, je razvila novi instrument za podršku inovativnim projektima i procesima u BiH. Nakon završene pilot faze (Challenge 1.0), Sida se odlučila uspostaviti partnerstvo sa lokalnim institucijama i nastaviti razvoj novog projekta „Challenge 2.0 – Challenge to Change C2C“. Challenge to Change – C2C projekat je četverogodišnja inicijativa (2017-2020) koju će implementirati Sarajevska regionalna razvojna agencija SERDA i Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća – RARS, dok je partner u projektu i Region Ostergotland, Istočna Švedska.

Više...
 
Objavljen poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za inovativne kompanije u Bosni i Hercegovini PDF Ispis E-mail

08.05.2017.

 Prvi javni poziv za dodjelu grant sredstava iz Challenge fonda za inovativne poslovne ideje predstavljen je juče u Sarajevu. Sredstva u ukupnom iznosu od 2,3 miliona evra namijenjena su mikro, malim i srednjim preduzećima sa područja Bosne i Hercegovine i Švedske, kao i startup-ima sa inovativnim idejama, proizvodima ili uslugama koje mogu dovesti do smanjenja nezaposlenosti, povećanja konkurentnosti i održivog društveno-ekonomskog razvoja u BiH.

Više...
 
Objavljen drugi Javni poziv za učečće u Programu sufinansiranja zapošljavanja , Start-up i Program obuke do zaposlenja PDF Ispis E-mail

08.05.2017.

Federalni zavod za zapošljavanje objavio je danas tri programa:

1. Program sufinansiranja zapošljavanja 2017 http://www.fzzz.ba/projekti/program-sufinansiranja-zapoljavanja-2017

2.START UP 2017 http://www.fzzz.ba/projekti/start-up-2017

3.Program pripreme za rad 2017- Obukom do zaposlenja: http://www.fzzz.ba/projekti/program-pripreme-za-rad-2017-obukom-do-zaposlenja

 
Srednjoškolci iz regiona takmičili se u Beogradu u preduzetničkim veštinama PDF Ispis E-mail

24.4.2017.

JA_takmicenje,

Ideja o proizvodnji bicikala od recikliranih materijala i na električni pogon, osvojila je prvo mesto na takmičenju srednjoškolaca iz preduzetničkih veština „Poslovni izazov zapadnog Balkana” održanom u Beogradu.

Pobednički tim činili su Laura iz Zagreba, Tarik iz Tuzle, Sofija iz Podgorice i Kadir iz Sjenice, koji su se takmičili sa 80 vršnjaka iz 57 srednjih škola iz Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine. Takmičenje je realizovala organizacija Dostignuća mladih u Srbiji uz finansijsku podršku Ambasade SAD u Beogradu, Balkanskog fonda za demokratiju, kompanije Telekom Srbija i Američke agencije za međunarodni razvoj.

Prvog dana takmičenja, učenici podeljeni u 20 mešovitih timova dobili su zadatak da kreiraju uslugu ili proizvod koji će unaprediti vožnju biciklom i povećati broj biciklista. Četvoro učenika koji formiraju jedan tim dolaze iz četiri zemlje i nisu se poznavali pre početka takmičenja, što je činilo izazov još većim. Drugog dana su razvijali svoje poslovne ideje a u ponedeljak u Naučno-tehnološkom parku su žiriju prezentovali svoje biznis planove nakon čega je organizovana dodela nagrada pobednicima.

JA_takmicenje2,

Ovo takmičenje se organizuje petu godinu za redom, a posle Beograda (2013.), Sarajeva (2014.), Podgorice (2015.) i Zagreba (2016.), grad domaćin je ponovo bio Beograd. Cilj je da razvijanjem komunikacijskih i prezentacijskih veština, učenici steknu samopouzdanje, a razvijanjem ideje od “nule” do biznis plana učenici postaju svesni svojih mogućnosti i tako unapređuju svoj preduzetnički duh. Takođe, takmičenje ističe važnost povezivanja mladih ljudi koji žive na teritoriji zapadnog Balkana i budi svest o neophodnosti zajedničkih aktivnosti na regionalnom nivou.

Svi učesnici Poslovnog izazova zapadnog Balkana pobedili su na regionalnim i nacionalnim takmičenjima održanim u četiri zemlje u ovoj školskoj godini, u konkurenciji od više od 1200 učenika.

„Dostignuća mladih” je jedna od nacionalnih organizacija u okviru globalne mreže programa preduzetničkog obrazovanja Junior Achievement Worldwide, nastale 1919. godine u SAD a danas sačinjene od 121 članice sa svih kontinenata. Misija organizacije je priprema i inspirisanje učenika osnovnih i srednjih škola za život i rad u savremenom svetu kroz implementaciju obrazovnih programa iz oblasti preduzetništva, poslovanja i finansijske pismenosti.  

Izvor: BIZLife

 
<< Početak < « 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 » > Kraj >>

Stranica 109 od 197

facebookgbr2

Privredni vodič

TitlePage

Business Guide

vodicFinal English Web

Anketa

Šta poslodavci očekuju od nove Vlasti
 

Trenutno online

Trenutno aktivnih Gostiju: 152